środa, 29 czerwca 2011

Prolog

Idea jest prosta i wciąż ta sama - inspirować. Wierzę w sens tego, co planuję i wierzę też, że komuś się to przyda. Wierzę, że może powstać coś bardzo dobrego i rozwijającego, na czym skorzystać będzie mógł absolutnie każdy. Wydaje mi się, że jest to gra warta świeczki. Zaczynajmy więc.

Witam ponownie w świecie inspiracji - w świecie, gdzie inspiracją może być każdy z nas. Ten blog powstaje z konkretną myślą przewodnią - dzielić się swoją wiedzą w każdy możliwy sposób. Jako, że zajmuję się programowaniem, to i tutaj chcę coś z siebie dać. Zapewne niewiele osób będzie zainteresowane w ogóle tym blogiem samym w sobie, jednak może sam projekt, z którym jest związany może kogoś więcej zainteresować. Planowałem zacząć pisać później, ale potrzebuję chwili na zajęcie się jakimś małym antystresem i postanowiłem poszukać teraz pozytywnej energii właśnie tutaj.

Zależy mi na dzieleniu się tym, co potrafię, a także na uczeniu się nowych rzeczy i poznawaniu nowych rozwiązań w wielu dziedzinach. Dlatego jakiś czas temu postanowiłem, że stworzę portal, na którym coś dla siebie będzie mógł znaleźć każdy pasjonat DIY ("do it yourself", czyli zrób to sam po naszemu). Myśl ta chodzi mi po głowie od kilku miesięcy - jeśli pamięć mnie nie myli, to zrodziła się wraz z którymś kolejnym wpisem na Enklawie twórczej, jakoś zaraz na początku jej istnienia. Portal ten będzie podobny do Instructables, bardzo fajnego serwisu pozwalającego dzielić się instruktażami w wielu dziedzinach.

Mam już pewne konkretne myśli i plany związane z funkcjonalnościami, jakie chciałbym umieścić w tym portalu. Stworzyłem sobie w wolnych chwilach w ciągu ostatnich tygodni wstępną listę mniej i bardziej istotnych elementów, które chciałbym tam widzieć. Stworzyłem nawet wstępny diagram bazy danych, ale o szczegółach za kilka dni dopiero.

Generalnie powstać może pewien problem w kwestii nazewnictwa, bo Enklawa twórcza nie jest już tylko terminem odnoszącym się do wyżej wymienionego bloga, na którym niedługo również zacznę dalej pisać - jest to termin, który swoim znaczeniem wyszedł daleko poza internet już kilka miesięcy temu i wciąż ewoluuje. O "dedigitalizacji" idei Enklawy napiszę kiedy indziej i gdzie indziej - tutaj istotne jest jedynie, że termin ten będzie też nazwą dla tworzonego przeze mnie portalu. Domena www.enklawa-tworcza.pl czeka już, by móc prezentować moją wizję w, mam nadzieję, stosunkowo niedługim czasie.

Ten blog będzie mi służył do dzielenia się informacjami o postępach w pracy nad portalem i być może również do zbierania opinii w kwestiach funkcjonalności, nad którymi będę się zastanawiał. Mam nadzieję, że komuś pomogę tym, co będę tutaj pisał - planuję stworzyć ten serwis przy użyciu PHP, przydatnych i ciekawych elementów HTML5, CSS3, JavaScript (jQuery zapewne w sporej części). Chcę, by system był przejrzysty, sprawny, przyjemny w obsłudze i bezpieczny. Sądzę, że kod będzie od pewnego momentu w pełni dostępny - otwarty i wolny. Sądzę, że dopiero w końcowym stadium projektu udostępnię go całego, a w międzyczasie będę tutaj dzielił się co ciekawszymi, w moim mniemaniu, fragmentami i przemyśleniami. Być może ktoś napotka również problemy, które będę opisywał i rozwiązanie, na które trafię pozwoli komuś dowiedzieć się czegoś więcej i pokonać te przeciwności.

Będę się sam dużo musiał nauczyć, bo jestem raczej lamusem w wyżej wspomnianych tematach. Nie przeraża mnie jednak ta wizja, wręcz przeciwnie - cieszy mnie świadomość poszerzaniu horyzontów w swojej "profesji" przy jednoczesnym spełnianiu ambitnego celu szerzenia idei dzielenia się z innymi wszystkim, co ma się najlepsze. Wiem, że im więcej potrafię, tym więcej powinienem uczyć innych. Nie powinno się zachowywać swojej wiedzy i umiejętności tylko dla siebie. Warto wykorzystać każdą szansę, by podać komuś pomocną dłoń.

Wpis wstępny miał być krótszy, bo skorzystałem z konieczności przerwy w próbach uczenia się. Przerwę przez pisanie wydłużyłem, ale czas już kończyć. Życzcie mi powodzenia we wszystkim, co planuję. Wierzę, że na moim powodzeniu skorzystać może wiele osób.

"With great power comes great responsibility." - Ben Parker, Spider-Man


5 komentarzy:

 1. Fajnie, tylko, że spryciarze już są. Niemniej devblogi zawsze spoko, o ile bez filozofii będzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem, myślałem o tym. Brałem pod uwagę Spryciarzy, przez co właśnie jakiś czas się zastanawiałem, czy jest właściwie sens to robić. Uznałem jednak, że tam są tylko wiedeotutoriale, a ja chciałbym zrobić możliwość dodawania również tutoriali tekstowych w wytyczonych, wydzielonych jasno krokach i w formie zwykłego pokazu slajdów do wyboru.

  Poza tym chcę kilka innych rzeczy dorzucić - wygodne pisanie ogłoszeń, że masz/chcesz jakieś materiały albo narzędzia i inne pomniejsze rzeczy. Będę pisał o planowanych funkcjach niedługo zapewne.

  Filozofii raczej tutaj nie będzie wyjątkowo. ^^ Od tego mam tamten blog. Tutaj z rzeczy mniej technicznych będą jedynie przemyślenia związane z jakimiś elementami, których wybór będę musiał przemyśleć i będę chciał się podzielić wadami i zaletami, jakie widzę w konkretnych rzeczach.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.spryciarze.pl/poradniki/

  Są, tylko działają na zasadzie wykopu.
  No cóż, wszystko zależy od userów, więc trzymam kciuki, że dopiszą ilościowo.

  OdpowiedzUsuń